Сад та город

Сію моркву в квітні під сніг з дошками в міжряддях від бур’янів, щоб викопати відмінний урожай вже в липні

Хочу поділитися своїм способом вирощування моркви, в ході якого виключила всі дії, які потребують роботи. Я не перекопую грядку перед посівом, практично не прополюю і не продергиваю, не прореживаю сходи. Мені здається, такий підхід здорово полегшує працю.

Які сорти вибираю

Насіння моркви – це ті насіння, які хочеш не хочеш, а доводиться купувати кожен рік. Пересорт буває, та й якість залишає бажати кращого. Я сію моркву в Саратовській області два рази за сезон. Перший сівши дуже ранній. Сію, коли сніг ще не весь розтанув. Ця морква піде на літні споживання і на консервації. Повна збирання врожаю припадає на середину-кінець липня.

Для раннього врожаю сію моркву з маленьким терміном вегетації, люблю сорт Лагуна F1. Початок збирання можливий вже на 60-65 день після появи сходів (на пучок), основного врожаю – на 80-85 день. Не потрібно боятися, що при поворотному похолодання насіння не зійде, адже всім відомо, що морква можна сіяти під зиму.

Другий раз сію в кінці травня, буває, що і на початку червня. Ця моркву сорту Дордонь F1 йде на зимове зберігання. Тут можна вибрати сорти середнього і навіть пізнього строку дозрівання – все залежить від того, коли ви збираєте врожай. Я прибираю пізно, морква стоїть на грядці до останнього. У цьому році, наприклад, викопувала в самому кінці жовтня.

Попалася інформації, що морква пізнього строку дозрівання краще зберігається. Пробувала сіяти другим терміном Лагуну, різниці в зберіганні не помітила. Швидше за все, все залежить від того, коли ви прибираєте моркву. Звичайно, якщо прибирати в липні, то зберігатися вона буде гірше. Сіяла пізно, а прибирала в самому кінці жовтня, і зберігалася рання морква точно так само, як і пізні сорти.

Вирощування ранньої і пізньої моркви практично нічим не відрізняється, тому в основному я буду розповідати про ранню моркву.

Коли і як саджу перший раз

Ранню моркву сію, коли зима здає свої права, а сніг залишився десь з північної сторони будинку. Звичайно, краще, якщо його залишки є де-небудь ближче до городу. З грядки лише повністю знімаю торішню мульчу.

Зверніть увагу! Вибираю місце для моркви після тієї культури, де в минулому році було багато мульчі. Це може бути капуста, кабачки або картопля. У мене відбувається щорічно не тільки зміна культури, не тільки сівозміну, але і зміна мульчі. Земля ще не прогрілася, ні про яку перекопування мови не йде. Навіть якщо це пізній сівши, я все одно не перекопую грядку. Неглибокі борозенки роблю мотикою, всього пару сантиметрів. Чоловік ще пристосувався дошкою, яку ставить на землю і стукає по ній молотком. В промерзлій землі після цього добре утворюється рівна борозна потрібної глибини і довжини.

Насіння моркви я сію по одній, мені так зручніше. Якщо такий варіант вас не влаштовує, то можна наклеїти їх на туалетний папір. Взимку як раз є на це час. Можна купити насіння на стрічці – вже готовий варіант, але пишуть в коментарях, що схожість не дуже. Можна купити насіння в гранулах. За однією такі їх розкладати зручніше, і пишуть, що схожість непогана. Загалом, вибір за вами.

Навіщо укладати використовую паркан

Після розкладки присипаю насіння тонким шаром грунту. Можна з пакету для розсади, можна взяти грунт з теплиці – без різниці. Після я обов’язково посипаю золою зовсім небагато, буквально припудриваю, але всю площу грядки. А далі розкладаю в міжряддя штахетник, який залишився після заміни огорожі. Важливо, щоб дошки були однієї довжини. Через них не проростає бур’ян.

Замість паркану можна використовувати картон, але його потрібно дуже добре притискати, інакше зрушиться з місця. Ще один недолік картону опишу нижче.

Ширина штакетін 9 см, але чоловік сказав, що 12 см було б в самий раз згідно з розмірами нашої грядки. Ширина між рядами моркви може бути від 15 до 18 см, і це немало, тим більше, що інструменти для прополки я не використовую.

Навіщо вкриваю снігом

Далі грядку з морквою я засинаю снігом. Трамбувати не потрібно і не потрібно робити цілу гору посередині грядки. Слід рівномірно розподілити по всій площі. Потім ставлю маленькі низькі дуги, на які накидаю спанбонд. Це не для тепла, як ви могли подумати, а щоб не розтанув сніг швидше. Як би це не здалося комусь дивним, але під покривним матеріалом сніг тане, навпаки, повільніше.

Зверніть увагу! У насінні моркви міститься ефірне масло, тому вона сходить довго. Якщо не покласти сніг, то доведеться багато поливати, щоб позбавити їх від масла. Цю роботу за нас робить сніг.

Коли морква зійде, можна виявити ще один плюс використання дощок між рядами. Поливати за ним зручно, вода не розмиває грунт, а от якщо б лежав картон, то його б коробило після кожного поливу. У цій другій його мінус при вирощуванні моркви.

При червневої посадці сніг на грядки покласти вже не є можливості, доводиться поливати через день. В цей же час теж використовую укривний матеріал, але тут вже інша причина. Він дає тінь, і грунт пересихає повільніше. Це особливо важливо для городників вихідного дня.

Мульчування тирсою

Якісь бур’яни все одно проростають, але їх набагато менше, якби не лежав у міжряддях штахетник. Я продергиваю траву від сили пару раз і то граючись – проходжу повз пару бур’янів берну.

Коли морква підросте до 15 см, дошки прибираю. З догляду залишається зовсім небагато. Тепер мульчую тирсою шаром приблизно 3 див. З-за цього прополювати моркву зовсім вже буде не потрібна. Так вона буде рости до прибирання.

Кращий варіант – свіжі соснові тирсу. За моїми спостереженнями, вони не тільки захищають ґрунт, але і дуже здорово рятують від морквяної мухи. У 2020 році мульчировала дубовою тирсою і моркву і цибулю шаром за 4 див. На луці не було цибулевої мухи, а ось на моркві кожна 10-я була вражена мухою.

Полив

Що стосується поливу, то якщо немає дощів, то, звичайно, потрібно поливати. Є городники, які запевняють, що в цьому немає необхідності, мовляв коренеплід піде на глибину і сам знайде для себе воду. Звичайно, експериментувати можна, але не потрібно. Є вода – поливайте.

Раніше я завжди поливала зі шланга, а в цьому році чоловік зробив мені крапельний полив. І, скажу я вам, це класна річ! У кожній борозні крапельна стрічка з отворами через 10 див. Вся система зібрана буквально на коліні, становлять для неї куплені чоловіком за копійки.