Космос та планети

Типи екзопланет

Як вже було сказано на каналі раннє, екзопланети це планети за межами Сонячної Системи і вони, як і наші планети, теж відрізняються один від одного.

Гарячий Юпітер

Перша відкрита екзопланета, розташована навколо схожої на Сонце зірки є 51 Пегаса B. Цю екзопланету, розташовану на відстані приблизно 50 світлових років від Землі, неофіційно називають Беллерофонт в честь приборкувача міфічного Пегаса.
Як і багато інопланетні світи, знайдені після його відкриття, 51 Пегаса B відноситься до класу «гарячий Юпітер» – це газові гіганти, розташовані ближче до своєї зірки, ніж Меркурій до нашого Сонця, на відміну «холодного Юпітера», чия орбіта лежить далі таких планет, як Нептун
Завдяки своїм розмірам та близькість до зірки, «гарячий Юпітер» легше виявити сучасними методами.

Пульсарная планета

Перше справжнє відкриття даного типу екзопланет сталося в 1994 році, коли радіо-астрономи виявили світи навколо пульсара PSR B1257 + 12, розташованого на відстані 980 світлових років від Землі в сузір’ї Діви. Пульсар – не проста зірка, а щільний, швидко обертається залишок наднової. Станом на 2007, три екзопланети були підтверджені на орбіті навколо цього пульсара.
Найстаріша з відомих екзопланет PSR B1620-26 b, також відома як Мафусаїл, також є пульсарной планетою, розташованої на відстані 5600 світлових років від Землі в сузір’ї Скорпіона. Мафусаїл приблизно в два рази масивніше Юпітера і за деякими оцінками має вік 12700000000 років. Ця планета виникла на початку історії Всесвіту. Це також межкомпонентная планета, що обертається навколо подвійної системи, що складається з пульсара PSR B1620-26 A і білого карлика WD B1620-26.
Всі ці світи не можуть підтримувати життя у вигляді, в якому ми її знаємо, так як даний тип екзопланет знаходиться в області високої енергії випромінювання пульсара.

Суперземля

Суперземля є планетою з масою в 10 разів перевищує масу Землі. Першою суперземлей, з коли-небудь знайдених, є пара планет, що обертається навколо PSR B1257 +12.
Суперземля може бути більш геологічно активною, ніж наша планета. Астрономи з Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики припускають, що вони відчувають більш енергійні зрушення тектонічних плит, оскільки вони мають більш тонкими пластинами під великою напругою. Така діяльність має важливе значення для життя, в тому вигляді, в якому ми її знаємо, тому що це допомагає утворювати складні хімічні сполуки.

Ексцентричні планети

В нашій Сонячній системі, планети здебільшого мають досить рівномірні кругові орбіти. Однак, екзопланети, знайдені досі, можуть мати набагато більш ексцентричні орбіти, рухаючись то близько, то в віддалення від зірки. Якщо ідеальний коло має значення ексцентриситету рівне нуль, то приблизно половина екзопланет має ексцентриситет 0,25 або більше.
Ці ексцентричні орбіти можуть призвести до досить екстремальних теплових хвиль. Наприклад, HD 80606b, яка приблизно в чотири рази більше Юпітера і знаходиться на відстані приблизно в 200 світлових років від Землі, має ексцентриситет приблизно 0,93. Таким чином, орбітальне відстань HD 80606b змінюється в проміжках від орбітального відстані Землі до орбітального відстані Меркурія.

Гарячі Нептун

Гарячі Нептун – це екзопланети, маса яких від 10 до 20 разів більше маси Землі, тобто мають масу «холодних Нептунов», такі як Уран і Нептун відповідно. Але на відміну від «холодних Нептунов», «гарячі Нептун» ближче до своїх зірок, ніж Меркурій до нашого Сонця. Перший з виявлених гарячих Нептунов є Gliese 436b, розташований на відстані 33,4 світлових років від Землі в сузір’ї Лева. Gliese 436b обертається навколо своєї зірки в тисячу разів ближче, ніж Нептун обертається навколо нашого Сонця. На його поверхні може бути «Жаркий лід» – вода, яка залишається твердою, незважаючи на спеку, тому що стискається під дією сили тяжіння планети.

Планета-океан

Існують два типу планет-океанів, які можуть бути повністю покриті водою. Одним з них є схожа на Землю екзопланета, в якій об’єм води набагато більше, ніж у Землі, як у фільмі Кевіна Костнера.
Інший тип планет-океанів схожий на тип «гарячий Нептун», який майже повністю складається з води і досить близько розташований до своєї зірки, щоб не бути заморожений. Даний тип екзопланет покритий океаном тисячі кілометрів глибиною і, можливо, має атмосферу як у газових гігантів, з великою кількістю водню і водяної пари.

Хтонічна планета

Іноді «гарячий Юпітер» або «гарячий Нептун» розташовані занадто близько до своїх зірок. Після того, як зірки спалюють ці екзопланети і зривають повністю газову оболонку, залишається лише скелясте ядро, яке вчені охрестили хтонічні планети. Їх близькість до своїх зірок може означати, що вони покриті лавою. Супер-Земля COROT-7b також може бути хтонической планетою, так як її орбіта в 23 рази ближче до своєї зірки, ніж Меркурій до нашого Сонця. Одна з відкритих екзопланет HD209458b, на прізвисько Осіріс, може бути на шляху до перетворення в хтоническую планету.

Планета-сирота

Зазвичай планети обертаються по орбіті навколо зірок, але є деякі припущення, що існує ряд об’єктів вільно плаваючих в просторі. Вони могли втекти від своїх зірок під гравітаційним впливом інших об’єктів, або утворити в областях зореутворення.
До цих пір, було виявлено кілька об’єктів подібного типу. Але поки не ясно, чи можна називати їх екзопланетами, оскільки вони формуються як частина планетної системи, яка надалі була вигнана або утворюють супер-дрібні коричневі карлики.