Космос та планети

Види галактик

Сучасними приладами людству вдалося виявити 200 мільярдів галактик в спостережуваної Всесвіту. З кожним роком відкриваються нові. Астрономи розділили їх на типи. Які види галактик існують на сьогоднішній день?

Трохи історії

У Космосі людству доступні кілька галактик, видимі неозброєним поглядом: Андромеда, Велика Магелланова Хмара, Мала Магелланова Хмара. Тільки до початку 20 століття вважалося, що рідна галактика Чумацький Шлях і є весь Всесвіт.

Інші галактики приймалися за звичайні зоряні скупчення з туманностями, які були частиною Чумацького Шляху. В 1924 році американський астроном Едвін Хаббл за допомогою 2,5 метрового телескопа виявив, далекі туманності ніякого відношення не мають до Чумацькому Шляху, являють собою окремі галактики.

З часом Хаббл розділив галактики на класи, пізніше продовжили його праця інші астрономи.

1. Еліптичні галактики

Галактики сфероидальной або еліптичної форми. Відрізняються від інших типів тим, що у еліптичної немає рукавів. Складаються в основному з жовтих і червоних зірок. У невеликій кількості присутні білі карлики.

Зірки в таких галактиках не зароджуються, так як міжзоряне пил відсутня. Еліптичні галактики поділяються на підвиди: від E0 до E7. Підвид E0 має повністю сферичну форму, E7 сильно виражену форму еліпса. В кількісному співвідношенні їх налічується ~ 20% від усіх інших видів галактик.

2. Лінзоподібні галактики

Проміжний етап між еліптичної та спіральної. Схожі на спіральні, так як мають форму диска, але спостерігається відсутність рукавів.

У лінзоподібних присутня незначна частина міжзоряного пилу, чому процес утворення зірок протікає повільно. Галактик такого типу дуже мало, 5%.

3. Спіральні галактики

До них відносять загальні властивості, які присутні у всіх спіральних галактик:

  • Дискові структури з потовщенням в центрі (балдж). Балдж містить переважно давні зірки. В центрі 1 або кілька масивних чорних дір.
  • Диск складається в основному з пилу, газу і молодих зірок. Інтенсивний процес утворення зірок.
  • Є спіральні рукави. Частіше всього 2 чи 3.
  • Диск з балджем оточений сферичним гало, в якому можуть знаходитися кульові скупчення.

4. Спіральні галактики з перемичкою (баром)

Схожі на третій тип, тільки різниця в одному, спіральні рукави починаються не з центру балджа, а з його кінців. До речі, наша галактика Чумацький Шлях як раз відноситься до спіральної з перемичкою.

Визначити вдалося недавно. Астрономам набагато легше вивчати інші галактики, так як на них можна подивитися ззовні, що з Чумацьким Шляхом ніяк не вийде.

5. Неправильні галактики

Немає ніякої явно вираженою чіткої структури. Утворюються в результаті зіткнення з іншими галактиками або розсипаються через тяжіння сторонніх галактик.

6. Об’єкт Хода

Рідкісний екземпляр. По-іншому називають кільцевої галактикою, коли видна чітка межа між центром (внутрішня галактика) і зовнішнім кільцем (зовнішня галактика). Тобто об’єкт Хода – результат освіти кільця при взаємодії двох галактик.