Квіти й рослини

Драцена запашна – виростите в будинку відмінне і невибагливе дерево

Ще на початку дев’яностих моя родичка, тільки почала освоювати подорожі по світу, привезла з Іспанії невеликий черешок, схожий на пеньок. “Іспанці кажуть, що з нього можна виростити величезне зелене дерево” – з такими словами вона подарувала іспанська сувенір моєї бабусі. Бабуся у мене квітникар зі стажем, тому вона не стала відкладати справу в довгий ящик і на наступний же день відправила держак вкорінюватися у вільний горщик.

Пройшло більше 25 років і сьогодні майже в кожного члена нашої великої родини будинку росте своє особисте дерево, ім’я якому Драцена запашна. Живе вона і в мене. Причому всі вони – нащадки тієї першої іспанської драцени.

Нам дістався один з найбільш крупнолистних сортів, доросла рослина займає цілий кут в квартирі. Друзі навіть жартують, що при купівлі квартири зайві 90 тисяч я заплатив просто під місце для квітки!

Родом з Африки на батьківщині вона досягає 6-7 метрової висоти, а в горщечкової культурі є одним із самих невибагливих рослин, яке відмінно буде зростати при яскравому освітленні, комфортно відчувати себе далеко від вікна і повільно, але вірно розвиватися в дальньому кутку кімнати.

Вона терпляча до нерегулярним поливу, лояльна до тих, хто забуває її удобрювати і практично байдужа до старому і сухого повітря.

Це перша рослина, яка відмінно росло у мене незважаючи на мою забудькуватість у догляді, тривалі відпустки і навіть часті переїзди.

Мінімум уваги і драцена буде радувати вас соковитою зеленню цілий рік!

Зростає драцена повільно, але зате протягом усього року: в неї немає вираженого періоду спокою, а тому нові листя будуть з’являтися з завидною регулярністю. Це вічнозелена рослина, причому термін життя окремого аркуша вимірюється (якщо його не пошкоджувати) роками – у мене досі цілі листя, з’явилися п’ять, сім і навіть вісім років тому.

Рослина дуже велике, в залежності від сорту окремі листя може досягати 70-80 см. у довжину. Тому по закінченні декількох років вона не тільки упреться в стелю, але і займе значну частину кімнати, перетворившись у відмінна прикраса вашого інтер’єру!

Розмножується драцена легко – живцюванням. Укорінювати живці можна як у воді, так і відразу в землі. Процес вкорінення займає не більше півтора тижнів, після яких рослина починає активно розвиватися. Взяти живці можна знайомих (я обрізаю своє “дерево” приблизно раз на рік-півтора, отримуючи в результаті 5-6 живців), або придбати вже вкорінене рослину в магазині.

Правила догляду та утримання прості:

  • Полив. Повинен бути регулярним у міру просихання грунту. Рослина добре переносить пересушування і навіть перерви в поливі в пару-трійку тижнів. У зимовий період полив потрібно скорочувати. Також драцена терпима до поодиноких переувлажнениям.
  • Освітлення. Буде рости як і на яскравому вікні, так і в глибині кімнати. Але все-таки любить хороше освітлення і більш яскраве світло. Саме при хорошому освітленні виразно проявляється її пестролистність, а листя (при достатній вологості повітря) стають глянцевими.
  • Вологість. Драцена добре переносить повітря міських квартир. Але якщо ви хочете, щоб кінчики листя не підсихали, необхідно регулярно зволожувати повітря, особливо в жаркий сезон.
  • Температура. У літературі часто вказують, що в літній період оптимальна температура 20-25 градусів, в зимовий 15-16 градусів. У мене драцена без проблем зростає при цілорічної температурі стандартної міської квартири – 22-26 градусів, тому я вважаю, що спеціально організовувати їй температурний режим не обов’язково.
  • Добриво, грунт і підгодівля. В цілому драцена невимоглива до поживності грунту і його складу. Я використовую покупної грунт, розбавляючи його в співвідношенні 1:3 піском середньої фракції. Підгодовувати можна регулярно з періодичністю в три-чотири тижні комплексними добривами. Але це не обов’язково.
  • Пересадка. Легко переносить пересадку. За моїми спостереженнями загальний розмір рослини багато в чому обмежений розмірами горщика або діжки, в якій вона живе. Тому чим більших розмірів рослини ви бажаєте досягти, тим регулярніше його треба пересаджувати у великі за розміром ємності.
  • Пил. Драцена нейтральна до пилу. І буде зростати у вас навіть якщо листя будуть повністю в пилу. Але все-таки краще їх регулярно протирати вологим ватним тампоном або диском. З часом, коли розмір рослини стане великим, драцену можна влаштовувати прохолодний душ – це найбільш простий і найменш трудомісткий спосіб освіжити листя і очистити її від пилу. Єдина складність, яка виникає у мене: як перенести рослина висотою 2. 5 метра в ванну

Раз у кілька років рослину можна оновити – обрізати приблизно на висоті в половину або дві третини. Через пару-трійку тижнів після обрізки із сплячих бруньок підуть свіжі пагони і через кілька місяців драцена стане більш пишною. А утвореними живцями можна поділитися з друзями.

Як бачите, ніяких складнощів у догляді. Зовсім небагато зусиль і велике, яскраво-зелене “дерево” стане невід’ємним елементів інтер’єру квартири.

До речі, драцена цілком може зацвісти в домашніх умовах. Трапляється це дуже рідко, але якщо вам пощастило, то буквально з розпуском перших квітів ви зрозумієте, чому її називають “запашної”. Правда на мій смак занадто різкий аромат і не особливо приємний.