Квіти й рослини

Гіппеаструм і не тільки. Амариліс беладона

Сьогодні я починаю невеликий цикл статей про інших представників амарилісових, які мешкають на моїх підвіконнях.

! ! ! ! ВСІ ПРЕДСТАВНИКИ СІМЕЙСТВА АМАРИЛІСОВИХ ОТРУЙНІ! ! !

Амариліс Беладона – цибулинна рослина роду Амариллісові.

Рід традиційно вважався монотипним, який представлений видом Амариліс Беладона (Amaryllis belladonna), проте в 1998 році був описаний ще один вид, в даний час визнається в науковому світі. За інформацією бази даних The Plant List, рід включає 4 види:

  1. Amaryllis bagnoldii (Herb. ) Traub&Uphof
  2. Amaryllis belladonna L.
  3. Amaryllis condemaita Vargas
  4. Amaryllis paradisicola Snijman

Раніше в рід Амариліс включалися види, які зараз виділені в рід Гіппеаструм (Hippeastrum), в побуті вони зазвичай помилково називаються амариллисами.

Розрізняють їх просто:

1. Місце виростання. Батьківщина Амариліса – Південна Африка, Гиппеаструма – Південна і Центральна Америка.

2. Цибулина. У А. Беладона витягнутої, грушоподібної форми, діаметром близько 5-6 див. коричневі лусочки, які мають між собою волокнисту прошарок. У гиппеаструма цибулина кругла, трохи приплюснута діаметром від 5 і більше див. Лусочки гладкі.

Цибулина Амариліса.

3. Листя. Довжина листа амариліса може досягати 50 см, шириною біля 3 см, вони пофарбовані в зелений колір, мають довгасту витягнуту форму і розташовуються в два ряди. Утворюються восени або ранньою весною в умовах холодного клімату і відмирають до кінця весни.

У гиппеаструма листя розташовані в 2 супротивних ряду, довжиною 50-70 см (у деяких сортів до 1 метра) і шириною 4-5 див можуть бути зеленими, мати рівномірний червоний відтінок( засмага, часто зустрічається у красноцветущих) , або білу смугу по всій довжині аркуша (вариегатная забарвлення)

4. Квітконіс. У амариліса щільний, який з’являється в кінці літа – початку осені. Квітконіс з’являється безлистой цибулини. У гиппеаструма квітконіс порожнистий і з’являється цибулини або разом з листям, або трохи пізніше. Квітконіс з’являється в кінці зими (все залежить від періоду відпочинку, який у гиппеаструмов можна регулювати).

5. Квіти. У амариліса кількість кольорів від 2 до 12 шт. в одному суцвітті. Діаметр квітів 6-10 див. Забарвлення – біла, рожева, червона іноді з цяточками.

Квітучий Амариліс Беладона. Фото з інтернету з відкритих джерел.

Гіппеаструм на одній квітковою стрілкою має від 2 до 8 кольорів. Середній діаметр квітів – 15-25 див Завдяки селекційній роботі у гиппеаструма форма квітки, може бути, простий, махрової, напівмахрові; колірна палітра – найрізноманітніша. Зустрічаються сорти з двома кольорами, зі штрихами і цяточками.

Мабуть це основні відмінності між двома представниками Амарилісових.

Як вже вище було сказано, цвіте беладона в кінці літа – початку осені протягом 2-3 тижнів. Цвітіння відбувається один раз в рік. Період вегетаційного спокою у нього припадає на літо. В цей час полив скорочують до мінімуму, а рослина містять при температурі 18°С. У період вегетації і цвітіння температура повинна бути на рівні 15-25°С.

При виборі грунту для посадки необхідно звернути увагу на наступні умови:

1. Необхідний хороший дренаж. Як будь-цибулинна рослина, А. Беладона не любить застою вологи. В якості дренажу можна використовувати камені, цегла.

2. Грунт повинен бути пухкий і складатися з дернової, листової землі, перліту або піску (2:1:1).

Рекомендується для підгодівлі використовувати лише мінеральні добрива, в період цвітіння можна використовувати рідкі добрива для кімнатних квітів. Підгодівлю вносити, коли квітка інтенсивно росте один раз в 2-3 тижні.

Горщик, на думку зарубіжних авторів, варто вибирати великий, щоб не пересаджувати цибулину кожен рік, т. к. Амариліс досить погано переносить її і може довго відходити від стресу і не цвісти. Взагалі пересадку рекомендують проводити один раз в 3-4 роки, а краще 5-6 років. Проводять її в червні – липні, коли цибулина знаходиться в періоді спокою. Пересаджений Амариліс зацвітає тільки на 3-4 рік, а свого піку цибулина сягає до 8-10 років. І, що немало важливо, в перший рік після пересадки цибулина може не зацвісти.

Розмножують Амариліс дітками або насінням. Причому перший спосіб набагато простіше, ніж другий, т. к. амариліс не дуже добре запилюється і дає насіння.

Амариліс досить проблематично знайти на прилавках магазинів, а те, що пишуть на етикетках виробники відноситься до гиппеаструму гібридному. Свої цибулини я купила в минулому році. Хотіла придбати їх давно. В упаковці було три невеликих цибулини, за зовнішніми ознаками схожі на опис Амариліса, але точно можна буде сказати після цвітіння. Оскільки вони потрапили до мене в травні місяці, то все літо і осінь простояли без листя, а зараз активно нарощують. Цибулини дрібні, тому не думаю, що в наступному році вони зацвітуть. Але як кажуть, поживемо – побачимо. Зараз горщик з ними стоїть на південному вікні.